Aktualności

Zanieczyszczony teren przy ul. Walecznych

Jarosław Gudzowski

(29.07.2017 r.) – korespondencja przysłana przez mieszkańca Brzeźna Pana Jana Nowaka:

„Właściciel lub zarządca tego gruntu, nie wspólnota

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 4 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. z 2005 r. Nr 236, poz. 2008, z poźn. zm.) na właścicieli nieruchomości został nałożony obowiązek sprzątania chodników położonych wzdłuż nieruchomości, przy czym za taki chodnik uznaje się wydzieloną część drogi publicznej przeznaczoną do ruchu pieszego i położoną bezpośrednio przy granicy nieruchomości. W sytuacji, gdy nieruchomość będąca we władaniu danej osoby lub jednostki jest oddzielona od chodnika pasem zieleni (drzewa, krzewy, trawnik) stanowiącym własność innego podmiotu (z reguły gminy lub zarządu dróg), opierając się na przyjętej konstrukcji prawnej, utrzymanie czystości na takim chodniku spoczywa na właścicielu (również użytkowniku) tego pasa.

dzien dobry budynki przy ul.walecznych naleza do administracji sm brzezno wiec do kogo nalzy obowiazek utrzymywania czystosci i koszenie trawy – bez zadnego ale spoldzielnia robi sobie wone zarty nie sprzata i nie kosi trawy jest jeden wielki syf wstyd i hanba – spoldzielnia robi sobie wolne zarty nie utrzymuje czystosci ani nie kosi trawy a mieszkancy placa co m-c ciezkie pieniadze w czynszu i w funduszu remontowym za co sie pytam za wycieczki pani prezes, ktora nadaje sie do odwolania- czy jest ktos kto moglby z tym zrobic porzadek!!!”

 
Załączona galeria zdjęć została usunięta lub jest tymczasowo niedostępna.
 
(07.08.2017 r.) – w celu ustalenia dokładnego miejsca zaśmiecenia terenu, Przewodniczący Zarządu Dzielnicy zwrócił się o podanie dodatkowych informacji:
 

„Szanowny Panie,
 
Dziękujemy za wiadomość.
 
Uprzejmie prosimy o podanie numerów budynków, przy których zostały wykonane przez Pana fotografie – podejmiemy działania zmierzające do ustalenia kto jest odpowiedzialny za dbanie o ten teren. Na przesłanych fotografiach niestety nie widać numerów budynków i nie jesteśmy w stanie dokładnie określić położenia tego terenu.
 
Generalnie wstępnie wskazuję, że są trzy możliwości (przy czym konkretniej w odniesieniu do tej sytuacji będziemy w stanie wskazać po podaniu przez Pana lokalizacji miejsca ukazanego na fotografiach – jakie są numery budynków):
– Gdański Zarząd Dróg i Zieleni (w granicach pasa drogowego),
– Gdański Zarząd Nieruchomości Komunalnych (jeśli grunt jest miejski, ale znajduje się poza pasem drogowym),
– prywatny właściciel terenu, np. wspólnota mieszkaniowa lub spółdzielnia mieszkaniowa.”