Aktualności

Parada Niepodległości 11 listopada – Stowarzyszenie SUM

Jarosław Gudzowski

Treść przygotowana przez Stowarzyszenie SUM:

„Szanowni Państwo
w imieniu Stowarzyszenia SUM chciałbym Państwa gorąco zaprosić i zachęcić do udziału w Paradzie Niepodległości 11 listopada. Okazja jest bardzo dobra: wielkimi krokami zbliżamy się przecież do 100 lecia Odzyskania Niepodległości (to za rok) a tegoroczna Parada będzie już piętnastą!

Prosimy, włączcie się w to dzieło wraz ze swoimi dzielnicami i środowiskami! Chcielibyśmy, aby w tym roku pojawiło się na Paradzie szczególnie dużo grup muzycznych. Jeśli w Waszej dzielnicy działa zespół muzyczny albo chór, to Parada Niepodległości będzie świetną okazją aby się w ten sposób zaprezentować.  Jeśli nie, zaznaczcie Waszą obecność, w inny sposób. Zorganizujcie choćby kilkuosobową grupę, przygotujcie transparent z nazwą dzielnicy (koniecznie z patriotycznym elementem). Każdy pomysł będzie dobry! Skontaktujcie się z nami a wspólnie znajdziemy najlepsze rozwiązanie!

Organizatorem Parady Niepodległości jest Stowarzyszenie SUM. Wydarzenie dofinansowano ze środków Miasta Gdańska. Patronat nad XV Paradą Niepodległości objął Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz.

XV Parada Niepodległości zacznie się o godzinie 9.00 przy ulicy Podwale Staromiejskie. O godzinie 10:00 rozpocznie się przejście Parady ulicami:  Podmłyńska – Wielkie Młyny – Rajska – Jana Heweliusza – Korzenna – Kowalska pod pomnik Króla Jana III Sobieskiego przy Targu Drzewnym. Tam też, około godziny 11:15 nastąpi część finalna wydarzenia. Zakończenie uroczystości przewidujemy na godzinę 11.45, po czym zachęcimy zebranych do uczestnictwa w uroczystej Mszy św. za Ojczyznę, która tradycyjnie rozpocznie się w samo południe w Bazylice Mariackiej. Część uczestników, w tym grupy zmotoryzowane i rekonstrukcyjne, udadzą się natomiast na Targ Węglowy gdzie będą prezentować się szerokiej publiczności.

Wokół Parady Niepodległości każdorazowo organizujemy imprezy towarzyszące. W tym roku jest to „Wieczór Niepodległości” – możliwość spędzenia wieczorów 10 i 11 listopada w gronie znajomych,
w kilkudziesięciu gdańskich lokalach oznaczonych barwami biało- czerwonymi, serwujących „dania narodowe w specjalnych cenach.”

Przybij piątkę polskiej fladze

W tym roku motywem przewodnim, symbolem naszej XV Parady Niepodległości jest Flaga Biało-Czerwona. Dla uczestników Parady przygotujemy białą tablicę, na której każdy będzie mógł złożyć swój podpis, odrysować dłoń albo zostawić jej odcisk w czerwonej farbie. W ten sposób chcemy stworzyć unikalną flagę, której dolna, czerwona część będzie utworzona z podpisów i odcisków rąk.

Istotne elementy Parady

1.O XV Paradzie Niepodległości i imprezach towarzyszących informować będą plakaty (m.in. dystrybuowane w komunikacji miejskiej czy restauracjach) oraz spoty telewizyjne i radiowe a także strona www.paradaniepodleglosci.pl i fanpage https://www.facebook.com/ParadaNiepodleglosci oraz prasa i lokalne portale informacyjne.

2. Pamiątki rozdawane przybyłym przez harcerzy:

Balony z okolicznościowym znakiem – czerwone balony, z białym orłem w wersji współczesnej, atrakcyjne wizualnie i nieodzowne dla młodszych uczestników.
Biało-czerwone szaliki i czapeczki oraz kokardy narodowe– w tym roku seniorzy z Klubu Seniora Motława – Śródmieście przygotują kilkaset wspaniałych, wykonanych na drutach szalików i czapek a także kokard z biało-czerwonej wstążki.

3. Monidła – na trasie ustawimy 2-3 duże ścianki z otworem na twarz, do których jako wzorzec wykorzystano plakaty z okresu II Rzeczypospolitej. Jest to bardzo ciekawa forma edukacji i zabawy również dla dorosłych, ciesząca się rosnącą popularnością.

4. Wystąpienie Marszałka Józefa Piłsudskiego – stanowi moment kluczowy, rozpoczynający Paradę.
 I tym razem aktor Florian Staniewski przemówi do przybyłych z okna cukierni  Pellowski.

5. Wspólne śpiewanie – w tym roku rytm maszerującej Parady wyznaczać będzie więcej niż dotąd zespołów muzycznych i orkiestr.  Dla niektórych z nich przygotujemy ruchome platformy.  Na początku Parady odśpiewamy wspólnie wiązankę znanych piosenek patriotycznych, a pod pomnikiem Króla Jana III Sobieskiego tradycyjnie Mazurka Dąbrowskiego, Rotę i wiele innych pieśni.

7. Nieograniczone możliwości prezentacji – organizacje, stowarzyszenia, przedsiębiorstwa czy osoby prywatne mogą zaprezentować się w dowolny sposób: za pomocą transparentów, ruchomych dekoracji, przebrań etc. Parada jest okazją do pokazania się z nowej strony dla wszystkich, którzy tego chcą. Każdy akcent narodowy, każdy szalik, opaska, flaga znakomicie uzupełnią naszą najbardziej radosną Paradę w skali Polski.

8. Grupy zorganizowane prezentujące się podczas Parady – tradycyjnie zaprosiliśmy do udziału liczne grupy rekonstrukcyjne, piesze konne i zmotoryzowane

9. Całość poprowadzą z ramienia organizatora – Stowarzyszenia SUM – Lech Parell  i Marek Lesiński oraz Michał Juszczakiewicz – aktor, scenarzysta, reżyser i producent filmów dokumentalnych. Pod pomnikiem Króla Jana III Sobieskiego do Gdańszczan kilka słów wygłosi Prezydent Miasta Gdańska zaproszeni goście.

Kontakt do organizatorów:

Lech Parell, tel. 695 363 615

Bogna Filipowicz, tel. 505 142 007

email: sum.gdansk@gmail.com

Współorganizator: Miasto Gdańsk”

 

Zaproszenie na XV Parade Niepodleglosci 2017-Rady Dzielnic