Aktualności

Przyszłość Domu Zdrojowego – spotkanie z mieszkańcami (relacja)

Marcin Łukjanowicz

W dniu 17 maja 2018 w siedzibie naszej Rady odbyło się spotkanie zorganizowane poprzez Centrum Hewelianum oraz Radę Dzielnicy Brzeźno w sprawie przyszłości Domu Zdrojowego. Przedstawiciele Centrum Hewelianum przedstawili koncepcje przekształcenia wyżej wymienionego zabytkowego budynku w Centrum Edukacji Ekologicznej. Przybyło wielu gości wśród nich Dawni mieszkańcy Domu Zdrojowego, Zastępca Prezydenta Gdańska Aleksandra Dulkewicz, Radna Miasta Gdańska Beata Dunajewska, oraz wielu zwykłych mieszkańców Brzeźna, a także przedstawiciele Stowarzyszenia Lepszy Gdańsk.

Na spotkaniu można było się dowiedzieć, iż prace inwetaryzacyjne w Domu Zdrojowym dobiegają już końca. W miesiącach letnich ma być dokończony projekt architektoniczny. W końcówce lata oraz przez cały miesiąc wrzesień Centrum Hewelianum ma prowadzić działania w celu uzyskania pozwolenia na budowę, która miałaby rozpocząć się w październiku tego roku. Według założonego harmonogramu zakończenie prac planowane jest na końcówkę 2019 roku. Jednakże Pan dyrektor Centrum Hewelianum Paweł Golak powiedział że prawdopodobnie prace zakończą się dużo wcześniej.

Jak będzie wyglądał budynek po zakończeniu Renowacji? Otóż w drewnianej części wschodniej zostaną umiejscowione sale dydaktyczne dla dzieci, które w roku szkolnym będą przyjeżdżały do Brzeźna aby poznawać Edukacja Ekologiczna. W części zachodniej drewnianej na parterze oraz pierwszym piętrze zostaną umieszczone pokoje dwuosobowe pokoje które w roku szkolnym będą przeznaczone dla dzieci, a w miesiącach letnich jako baza noclegowa dla wczasowiczów.  W części zachodnie murowanej od strony ulicy Zdrojowej zostanie przywrócone wejście a na parterze zostanie umiejscowiona ogólnodostępna restauracja z zewnętrznym ogródkiem od strony plaży. Na pierwszym piętrze będzie znajdować się dalsza cześć restauracji ale jedynie dla dzieci przebywających w Domu Zdrojowym. Drugie piętro murowanej części to kolejne pokoje, Które dadzą ostateczną liczbę 60 miejsc sypialnych. W Głównej najbardziej zdobnej części zostanie umiejscowiona winda dla niepełnosprawnych oraz zdobnym dawnym strychu zostanie umiejscowiona ogólnodostępna sala wypoczynkowo-konferencyjna. Teren wokół zostanie zrewitalizowany powstaną nowe alejki, drzewostan a w szczególności starodrzew zgodnie  z inwentaryzacją zostanie zachowany usunięte zostaną jedynie krzaki oraz część mniejszych samosiejek. Teren nie zostanie ogrodzony żadnym płotem jedynym ogrodzeniem wokół posesji ma być żywopłot. Przed Domem Zdrojowym zgodnie z ideą Centrum Hewelianum ma być umieszczone miejsce Parkingowe dla autokarów przywożących klasy uczniowskie do Zielonej Szkoły oraz paręnaście miejsc parkingowych. W części zachodniej parku umiejscowione będą się tu również klasy na zielonym powietrzu. Za torami tramwajowymi zostanie umiejscowiony parking na 41 samochodów.