Aktualności

Informacja ZTM: Tramwaje wodne ZTM: codziennie więcej rejsów!

Marcin Łukjanowicz

Tramwaje wodne ZTM: codziennie więcej rejsów, więcej miejsc na pokładzie, cena za bilet ta sama! 

Aż 12 rejsów linią F5 na trasie Żabi Kruk – Westerplatte –  Brzeźno i 6 rejsów statkiem zabierającym aż 140 pasażerów na linii F6, obsługującym trasę Targ Rybny – Narodowe Centrum Żeglarstwa – Sobieszewo, przez całe wakacje, codziennie – to nowa oferta tramwaju wodnego przygotowana przez gdański Zarząd Transportu Miejskiego.

 Od 23 czerwca zacznie obowiązywać letni rozkład rejsów tramwajów wodnych. Oznacza to, że jednostki będą funkcjonować codziennie, we wszystkie dni tygodnia, do 2 września 2018 r.

 Linię F5 na trasie Żabi Kruk – Westerplatte –  Brzeźno oraz linię F6 na trasie Targ Rybny – Narodowe Centrum Żeglarstwa – Sobieszewo obsłużą statki pasażerskie Żeglugi Gdańskiej, zabierające na pokład 50 osób i 5 rowerów na linii F5 oraz na linii F6 statek  mogący jednorazowo pomieścić do 140 osób i 10 rowerów.  Na linii F5 będzie wykonywanych dziennie 12 rejsów (po sześć w jedną stronę) oraz 6 rejsów (po trzy w jedną stronę) na linii F6. Ceny za bilety pozostają na dotychczasowym poziomie tj. bilet normalny  kosztuje 10 zł, ulgowy 5 zł, zaś przewóz roweru to także koszt zaledwie 5 zł.

 Na pasażerów czeka w tym roku kilka nowości. Oprócz zwiększonej częstotliwości rejsów i jednostek, mogących zabrać na pokład większą liczbę osób, operator tramwajów wodnych, spółka Żegluga Gdańska, umożliwiła zakup biletów za pośrednictwem internetowego systemu sprzedaży. Link znajduje się tu. Istnieje możliwość zakupu elektronicznego biletu na maksymalnie 50% miejsc na statku dla danego rejsu. Zakupu biletów na wyznaczone w rozkładzie rejsy można dokonywać najpóźniej do północy dnia poprzedzającego rejs. Bilet jest ważny tylko na wybrany rejs z gwarancją miejsca na przystanku początkowym. Ponadto na pokładach jednostek będzie prowadzona sprzedaż drobnych przekąsek i napojów.

 

Tramwaj wodny cieszy się z roku na rok coraz większym zainteresowaniem mieszkańców i turystów. Od 2012 r. z możliwości odkrywania uroków naszego miasta od strony wody skorzystało łącznie ponad 208 tys. osób.